Navigation Menu+

چگونه از بازارها عکس بگیریم

Posted on Jan 1, 2013 by in Blog | 0 comments

f33

بازارها مکانهایی افسون کننده برای عکاسی هستند و همیشه هرجا که میروم در لیست عکاسی من هستند. آنها معمولا مکانهایی هستند که شما یک نگاه اجمالی از محل و زندگی روزمره میگیرید، و برای ایجاد فرصتهایی برای گرفتن عکسهای خارق العاده ساخته شده اند. اما، شرایط نوری پایین و جو شلوغ میتوانند عکاسی از بازارها را تا حدودی چالش انگیز کنند.

1. ایزو خود را بالا ببرید

بازارها معمولا مسقف هستند بنابراین شما نیاز خواهید داشت که ایزو دوربینتان را بالا ببرید. این تضمین خواهد کرد که شما برای جلوگیری از تکان دوربین، سرعت شاترِ به اندازه کافی سریع دارید. من ایزوی حداقل 80/1 ولی با احتمال بیشتر 100/1 را در نظر میگیرم که مطمئن باشم تصاویر بلوری شده نخواهم داشت. اما مراقب بالا بردن ایزوتان به میزان زیاد باشید چون شما با ریسک ایجاد نویز در تصویر نهاییتان روبرو خواهید شد. من پیشنهاد می کنم که شما دوربینتان را در تنظیمات مختلف از ایزو قبل از عکاسی کردن تست کنید بنابراین شما میتوانید ایده ای بگیرید از اینکه تا چه اندازه میتوانید ایزوتان را قبل از اینکه نویز غیرقابل قبول شود بالا ببرید. این تصویر با ایزو 400 در 100/1 ثانیه گرفته شده است.

f31

2. به درستی فوکوس کنید

f32

وقتی عکسهای نمای نزدیک میگیرید، مطمئن شوید که روی جزئی که میخواهید آنرا جلوه بدهید فوکوس کرده اید طوریکه مابقی تصویر در اطراف آن بلوری شده است. این یک نتیجه نهایی دلپذیر را میدهد و به اطمینان از اینکه ترکیب اصلی تصویرتان عالی است، کمک میکند.

3. لحظه را شکار کنید

f33

یکی از دلایلی که من عاشق عکاسی از بازارها هستم این است که شما میتوانید مردم را در حال انجام کار روزمره شان شکار کنید. سعی کنید و فروشندگان بازار را وقتی در حال رسیدن به مشتریهایشان هستند، غذا میپزند یا صنایع دستی می سازند، پول میگیرند و غیره، شکار کنید. این به عکستان کمک خواهد کرد که یک داستان بگوید و بیشتر احساس فریبنده داشته باشد. اما به جای راه رفتن و شروع به عکاسی نمودن، اگر آنها (فروشندگان) سرشان شلوغ نیست، از زمان برای صحبت کردن با آنها استفاده کنید، از آنها سوالهایی بپرسید و سپس در انتها سوال کنید که آیا میتوانید چند عکس بگیرید. این به شما امکان خواهد داد که نعمت وجود آنها را داشته باشید و از وقتتان استفاده کنید و لحظه مناسب را شکار کنید.

4. دنبال زاویه های جدید بگردید

از گشتن به دنبال زاویه های جدید برای عکاسی از اشیاء نترسید. روی اشیاء دولا شوید و یا درست بالای سر اشیاء بیاستید. اشیاء نسبت به وقتی که ما آنها را در زاویه همسطح چشمان میبینیم کاملا متفاوت به نظر خواهند آمد. عکس زیر تعدادی چوبهای غذاخوری چینی هستند  که شما میتوانید در بیشتر فروشگاهها در آسیای جنوب شرقی پیدا کنید. من درست بالای سر چوبها ایستادم و در حالیکه مستقیما به سمت پایین نگاه میکردم از آنها عکس گرفتم. این یک عکس انتزاعی تر و جذابتر نسبت به وقتیکه از آنها در زاویه ای همسطح چشمان عکس میگرفتم به وجود آورده.

 Chop Sticks for sale in Ben Thanh market in Saigon.

5. مشتریها را فراموش نکنید

وقتی از بازارها عکس میگیریم، راحتتر است که مشتریها را فراموش کنیم، اما شکار جمعیت میتواند به کلکسیون شما وجه ای دیگر از آینده را بدهد. بنابراین به دنبال موقعیتهای جالب توجهی بگردید که مشتریها را که با فروشندگان در تعامل هستند، پول میشمارند یا کالاهای در معرض فروش را برانداز میکنند، نشان میدهد. تصویر زیر از یک بازار لباس در بانکوک است که من برای گرفتن عکس از کسب و کار و جار و جنجالِ این بازار مستقیما داخل جمعیت رفتم.

People buying clothes at Bang Lamphu Market in Bangkok.

6. کادر خود را پر کنید

Tomatoes at a market stall in Borough Market.

f37

Souvenirs for sale in Ben Thanh market in Saigon in Vietnam.

به دنبال دکه های جذاب و رنگارنگ بگردید و تمام کادر خود را با محصولاتی که برای فروش گذاشته شده اند پر کنید. این نوع از عکسها نه تنها به لحاظ بصری جالب هستند بلکه همچنین کمک میکنند کلکسیون نهائی شما از عکسهایی از بازار، یک داستان را بازگو کنند. چیزهای زیادی وجود دارند که شما میتوانید از آنها عکس بگیرید مثل میوه، سبزیجات، گوشتها، شیرینی جات و یادگاریها، اما فقط به یاد داشته باشید که نزدیک شوید و به درستی فوکوس کنید.

برگرفته از Digital Photography School

گردآوری و ترجمه: غزال مانی

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>