Navigation Menu+

طراحی ظاهر غذا برای فود بلاگر؛ طراحی ظاهر غذا بدون تقلبی جلوه دادن آن

Posted on Feb 11, 2013 by in Blog | 0 comments

f52

 طراحان ظاهر غذای با تجربه کارهای دیوانه کننده ای با غذا انجام میدهند. روغن موتور به عنوان شربت پنکیک استفاده میشود. پوست مرغ رنگ آمیزی میشود تا به آن یک ظاهر کاملا قهوه ای رنگ بدهد. برای اینکه سرال (نوعی صبحانه) کاملا در کاسه اش معلق نگه داشته شود، چسب سفید به کار برده میشود.

لازم هست که بیشتر ادامه دهم؟

این قضیه کمی مرا غمگین میکند. هیچ چیز در جریان کاری پختن غذا و نوشتن آن دستور العمل آن در بلاگ شامل استفاده از مواد غیر خوراکی یا سمی نمیشود، و خلق یک تصویر دست نیافتنی از غذای بی عیب به سادگی – یک تبلیغ کاذب است. کار ما به عنوان فودبلاگرها این است که هم راویان حقیقت باشیم و هم اعتماد را از جانب خوانندگانمان به دست آوریم که این اعتماد در آشپزخانه، جایی که آنها دستورات غذایی ما را از نو خلق میکنند آغاز میشود.

جمع آوری اجزاء تشکیل دهنده در اطراف غذا به اندازه کیسه حقه های یک طراح حرفه ای ظاهر غذا اثر بخش است. من دوست دارم چند کار را که برای برجسته نشان دادن غذا بدون تقلبی جلوه دادن آن انجام میدهم را با شما سهیم شوم – از وسایل صحنه تا چیدن ظرف. هیچ حقه خیالی – یا غیر قابل خوردن نیاز نیست.

مواد تشکیل دهنده: 

ماهیت زیبای سوژه به تنهایی میتواند به عکسهایتان کمک کند. وقتی برای خرید محصولات تازه میروید، درباره آنچه که به خانه میبرید خیلی سختگیرانه عمل کنید. سالاد درست میکنید؟ تازه ترین و خوش قیافه ترین سبزیجات را انتخاب کنید. پای هلو درست میکنید؟ رسیده ترین و بی عیبترین میوه ای که میتواند پیدا کنید را انتخاب کنید.

f53

وقتی در مرحله تهیه مواد اولیه هستید، به این فکر کنید که چه چیزی برای تزئین غذایتان نیاز خواهید داشت.

 • نعناع و جعفری هر دو برای اینکه آنها را کنار دستمان داشته باشیم خوب هستند، چون به سادگی با بسیاری از غذاها هماهنگ میشوند. اگر در دستور غذایتان از سبزیجات تازه استفاده میکنید (برای مثال، رزماری در آبگوشت)، یک یا دو ساقه از آنرا را برای عکاسی، یا به عنوان تزئین نهایی روی غذایتان جداگانه نگه دارید.
 • ساقه های پیازچۀ مورب برش خورده به شکلی دیگر میتوانند ظاهر خسته کننده سوپها و خورشتها را خاص به نظر جلوه دهند.
 • لیمو یک تزیین رنگی و قابل انعطاف است. میتوان پوست آنرا رنده کرد، کَند یا آنرا ورقه ورقه کرد، و میتواند هم با غذاهای ترش و هم با غذاهای شیرین همراه شود.
 • توتهای تازه معمولا میتوانند یک ترکیبِ رنگ کسل کننده را تشدید کنند (تصور کنید که بستی وانیلی خانگی خوشمزه است ولی ظاهری کاملا ساده داشته باشد). حتی بلو بریها و تمشکهای یخ زده هرچند به مقدار کم وقتی یخ زدایی شده و به طور مناسبی خشک شوند این اثر را خواهند داشت.
 • پسته وقتی در کنار غذاهای ترش و شیرین قرار داده میشود انفجاری از رنگ سبز را به طور یکسان به هر دو نوع غذا اضافه خواهد کرد. فقط مطمئن باشید که تزیین شما از نظر طعم با غذایتان متناسب است.
 • مواد اولیه را با عشق و علاقه آماده کنید. چیزها را به این امید که بهترین نتیجه را بدست می آورید گِل هم نیندازید. مطمئن شوید که سبزیجات به شکل نافرم خُرد شده اند. به جزئیات مراحل کار توجه کنید. آن مرحلۀ اضافه از پوشاندن قالب کیک با کاغذ روغنی را انجام دهید تا کیک زیبا از قالب بیرون بیاید.

ظروف:

f54

من شخصا فهمیدم که در هنگام قرار دادن بشقاب برای عکاسی، استفاده از دو یا سه قطعه مشابه مناسبتر است.

بشقابهای کوچک به سادگی با غذا پر میشوند، در مقابل بشقابهای بزرگتر باعث کوچک شدن غذا در عکسها می شوند.  سایزهای کوچکتر مخصوصا وقتی یک اسلایس مجزا از پای یا یک اشتها آور را میخواهیم نشان دهیم به خوبی عمل میکنند. ظروف سفید پرکاربردتر هستند. آنها غذا را انحرافی جلوه نمیدهند و یک ظاهر صاف را ارائه می کنند.

شما مجبور نیستید برای بشقابها یا ظروف نقره ای زیبا پول صرف کنید. دلچسبترین ظرفهای من از مغازه های آنتیک و فروشگاههایی که خرید از آنها مقرون به صرفه است آمده اند. وقتی من برای آیتمهای جدید خرید میکنم، معمولا از خریدن یک ست کامل از ظروف اجتناب میکنم، و به جای آن دو یا سه سایز کوچکتر را که قطعاتم را کامل می کنند انتخاب میکنم.

رومیزی:

پارچه ها وقتی که در جای درست استفاده شوند، به طور چشمگیری به زیبایی عکسهایتان اضافه میشوند. غذاهایی مانند سوپها یا پودینگها به اندازه کافی ساده هستند که روی رومیزیهای الگودار یا گلدار بدون منحرف کردن چشم شما از غذا عکاسی شوند. وقتی از شیرینهایی با جزئیات هنری زیاد عکاسی میکنید از چاپهای شلوغ باید دوری کنید.

جمع آوری رومیزی ها میتواند هزینه بر باشد، بنابرین یک گزینه خوب جانشین کردن آنها با چهل تکه های چهارگوش است. قطعات چهل تکه بزرگتر (که به آنها لحاف میگویند) در اکثر فروشگاههای پارچه و صنایع دستی به فروش میرسند و در گسترۀ بسیار بزرگی از رنگها و الگوها وجود دارند. وقتی تای آنها باز شود (و اطو شوند)، یک پس زمینه جالب توجه برای آیتمهای کوچک مثل چیپسهای شکلاتی و مغزها ایجاد میکنند. آنها همچنین میتوانند به سادگی تا شوند و به شکل مجزا به عنوان دستمال سفره های تفنُنی به کار برده شوند. این چهارگوشها بیشتر از دو دلار قیمت ندارند، بنابراین کاملا مقرون به صرفه هستند.

f55

چهل تکه های چهارگوش، رنگ و جذابیت را اضافه میکنند.

پس زمینه ها:

وقتی غذا را میچینیم و جمع میکنیم، احتمال ریختن وجود دارد. داشتن پس زمینه های بادوام یک ضرورت است. من این نکته را بعد از خریدن این ست از پس زمینه های کاغذی به سختی فهمیدم چون فقط دو هفته بعد (بعد از ایجاد چین و چروکها و چکه های تصادفی روی آنها) روانه سطل آشغال شدند. البته، هیچ مشکلی در تزئینِ طبیعی میز غذا یا سطح اُپن آشپزخانه تان وجود ندارد، اما اگر میخواهید کمی تغییر در عکسهایتان اضافه کنید من چند پیشنهاد درباره اینکه چگونه پس زمینه های خودتان را پیدا و ایجاد کنید برایتان دارم.

f56

 • تخته هایی با مغز یونولیتی (اسفنجی) در فروشگاههای قاب عکس و لوازم کاردستی فروخته میشوند. آنها سبک وزن، ارزان قیمت هستند، چروک نمیشوند و به راحتی نگهداری میشوند. وقتی با رنگ مات اسپری شوند، بادوام هستند و با یک پارچه مرطوب تمیز میشوند. سایز 20 x 30 میدان دید وسیعی را در لنز دوربین ایجاد میکند، و برای نهایت استفاده، هر طرف میتواند با رنگ متفاوتی رنگ آمیزی شود. همچنین میتوان آنها را برای درست کردن دیوارهای قابل تعویض با کاغذ دیواری های بزرگ پوشاند.
 • تخته گوشتهای چوبی برای استفاده در عکاسی مورد علاقه من هستند. من سه تای آنها را دارم که از یک فروشگاه حراجی به قیمت چند دلار برای هر کدام خریداری شدند. درست مثل صفحات با مغز اسفنجی، هر طرف میتواند با رنگی متفاوت رنگ آمیزی شود. به جای اسپری رنگ ، از رنگ آکریلیک مناسب کاردستی که ارزان قیمت است استفاده کنید. این صفحات به راحتی تمیز میشوند و میتوانند دوباره رنگ آمیزی شوند. با استفاده از کاغذ سنباده برای ایجاد ظاهر ناصف میتوان بافت را اضافه کرد.  این کار ظاهر روستایی خودمانی به این تخته ها میدهد.
 • اقدام به عکاسی در خارج از منزل کنید. عکسهای جالب توجه همه جا وجود دارند. گامهای روبرویی شما میتوانند مکان خوبی برای شروع باشند. یک صندلی فرسوده زیبا میتواند محل فعالیت شما باشد. من حتی چند شات زیبا را دیده ام که درست روی چمن با گلهای مرواریدی خندان که در کنار آنها رشد کرده اند گرفته شده اند.

f57

یکی از پس زمینه های مورد علاقه من – یک تخته گوشت بزرگ که با رنگ سبز رنگ آمیزی شده است.

قرار دادن بشقاب:

جدای از عناصری که غذا را احاطه میکنند، شما لازم دارید که کمی خود غذا را شکل دهید. من دوست دارم که این جنبه را در حد مینیموم نگه دارم. خانواده من هر چیزی را که من درست میکنم میخورند، و شلوغ کردن بیش از حد غذا میتواند آنرا کاملا غیر اشتها آور کند.

 •   اگر بشقاب شما به نظر ساده بیاید، شما میتوانید با اضافه کردن تکه هایی از اجزاء، پاشیدن پودر کاکائو یا پودر شکر کاری کنید که به نظر کاملتر بیاید. سسها و شربتهایی که همراه غذای شما هستند نیز به پر کردن بشقابتان کمک خواهند کرد. اضافه کردن این عناصر آسان است، اما برداشتن آنها سختتر است. از آنها هر بار به مقدار کم اضافه کنید تا وقتی که از ظاهر غذا خوشتان بیاید.
 • قشنگترین کاپ کیک یا تکۀ سالمون – یا هر غذایی که درست کرده اید – را برای عکاسی انتخاب کنید. این ممکن است به نظر کمی فریب آمیز بیاید، اما همه ما میدانیم که در یک سری از کاپ کیکها ممکن است یک یا دو عدد جوجه اردک زشت هم وجود داشته باشد. طبق تجارب من، اینها معمولا اولینهایی هستند که در هر صورت خورده میشوند.
 • چکه ها و سرریز شدن میتوانند غذا را به نظر خوشمزه کنند. این آثار اعتبار خاصی به یک عکس میدهند.

f58

کارامل سرریز شده، باعث شده که این پودینگ نانی به نظر خوشمزه بیاید.

 • باید همیشه هر چیزی را که میتوانید برش بزنید – کیک، پای یا کَسِرول – تکه ورقه شده زیبای یکنواختی از آنرا در یک بشقاب کوچک نشان دهید. مراقب باشید که خورده ها را پاک کنید – یا اگر احساس میکنید این خرده ها با تُن عکس همراهی میکنند این کار را نکنید.
 • یک ظرف خالی، میتواند یک پایان دلپسند برای یک پست در وبلاگ باشد. این ظرف با فقط چند خرده ریز باقی مانده برای عکاسی، میگوید که غذا کاملا لذت بخش بوده است.

الهام:

نکته نهایی من اینستکه وبسایتهای غذا و عکسهایی که می پسندید را مطالعه کنید. به زاویه دوربین توجه کنید، یا اینکه تزئین در کجا قرار داده شده است. به دنبال رنگهای پس زمینه و الگوهایی که به شما الهام میدهند بگردید. سعی کنید برخی از چیزهایی را که در آن سایتها دیده اید در عکاسی از غذاهایتان تقلید کنید. عکسهای موجود در مجلات غذا را مطالعه کنید و آنهایی را که دوست دارید بِبُرید. شما حتی میتوانید یک تخته الهام بخش برای طراحی ظاهر غذا که به سادگی میتوانید به آن رجوع کنید درست کنید. وقتی طراحی ظاهر غذا را ادامه دهید، خلاقیتتان رشد خواهد کرد – پس آنرا ادامه دهید!

برگرفته از: Pixiq

گردآوری و ترجمه: غزال مانی

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>